Blog

Zájem o byty roste. Zvýší to i cenu

Daniel Kotula | 8.1.2015

„Lidé, kteří delší dobu odkládali rozhodnutí investovat do nemovitosti, tak nyní činí. Do hry se také vrací investoři, kteří kupují byty pro další pronájmy," potvrdil včera pro regionální Deník spolumajitel RE/MAX Center Daniel Kotula. „Stále však přetrvává stav, kdy část obyvatel s průměrnými a podprůměrnými příjmy si není jistá ohledně své finanční budoucnosti a nákup nemovitosti bude nadále odkládat," mírní přehnaný optimismus. Obecně podle Daniela Kotuly roste zájem o menší byty v dobrých lokalitách, právě jejich ceny by už letos mohly růst výrazněji.

Zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/zajem-o-byty-roste-zvysi-to-i-cenu-20150107.html

Konec hypoték bez vlastních úspor?

Daniel Kotula | 28.11.2014

Z praxe realitního zprostředkování mohu potvrdit, že zájem o stoprocentní hypotéky vzrostl, a to zejména díky velmi nízkým úrokovým sazbám – výsledná splátka hypotéky se často rovná nájmu srovnatelné nemovitosti, nebo je dokonce nižší.

Stoprocentní hypotéky dostávají žadatelé, kteří mají dobrou kredibilitu, nejde tedy o masový jev. Vysoké riziko bych viděl, kdyby došlo ke změně úrokových měr na úroveň úroveň zhruba 5,5 procenta, pak by splátky hypotéky byly o polovinu vyšší. Znamenalo by to citelný zásek do osobního rozpočtu, který může vyvrcholit neschopností splácet. Riziko nesou také lidé, kteří mají třeba osmdesátiprocentní hypotéku a zbývajících dvacet procent hodnoty nemovitosti financují z úvěru ze stavebního spoření. I u něj v budoucnu hrozí zvýšení úrokových měr, je ale otázka, jestli národní banka dokáže takové „skrýté stoprocentní hypotéky“ efektivně monitorovat.

Zdroj: http://www.penize.cz/hypoteky/293217-ocima-expertu-konec-hypotek-bez-vlastnich-uspor#rating293217_76

 

Tři jednoduché rady. Na co si dát pozor, když kupujete nemovitost

Daniel Kotula | 20.9.2014

"Vždy doporučuji klientům vyzkoušet si co možná nejvíc každodenních situací. Na prohlídku přijet městskou dopravou, později večer zkusit hned u domu zaparkovat auto, jen tak se projít po okolí a promluvit se sousedy," říká Daniel Kotula, majitel realitní kanceláře RE/MAX Center.

 

Zdroj:http://bydleni.idnes.cz/koupe-bytu-cwk-/stavba.aspx?c=A140917_122947_stavba_web

Analýza Ekonomu: Stejně velké byty se dají v Česku koupit i s rozdílem několika milionů

Daniel Kotula | 18.9.2014

Vyplývá to z rozsáhlé analýzy cen bydlení týdeníku Ekonom, který zkoumal ceny prodejní i pronájmů ve stovce největších měst v České republice (podle počtu obyvatel). Zaměřil se při tom na středně velké byty o rozloze mezi 55 a 65 metry čtverečními. Ty totiž podle údajů realitních serverů a kanceláří tvoří největší podíl z celkového „bytového fondu“ v Česku a zároveň jsou nejžádanější. „Největší poptávka je po bytech 2+kk a 3+kk,“ potvrzuje spolumajitel největší sítě realitních kanceláří v Česku Re/Max Daniel Kotula.

URL: http://ekonom.ihned.cz/c1-62817360-analyza-ekonomu-stejne-velke-byty-se-daji-v-cesku-koupit-i-s-rozdilem-nekolika-milionu

Vzít si hypotéku teď, nebo raději počkat? Spočítali jsme, co je lepší

Daniel Kotula | 11.9.2014

Realitní trh podle posledních informací nabírá rostoucí tendenci. Dá se tak očekávat, že nemovitosti budou postupně zdražovat.Nepůjde o zásadní tempo a bude trvat několik let, než se ceny dostanou na předkrizovou úroveň. Nicméně u některých nemovitostí pozorujeme jejich růst již nyní a ten bude pokračovat,říká Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center. Pro náš modelový příklad jsme proto stanovili střízlivý odhad růstu ceny nemovitosti, a to o dvě procenta. Podobný vývoj očekávají experti i u hypoték. „Úrokové sazby hypoték jsou nejníže v historii. Neočekáváme zásadní navýšení v příštích několika měsících, ale zároveň se nedá očekávat, že by je banky dokázaly držet neomezeně dlouho,“ potvrzuje Jan Kruntorád. Některé odhady mluví o tom, že se začátkem příštího roku hypotéky opět dostanou na tři procenta. Jiné odhady nabízejí stejné hodnoty, ale v horizontu jednoho roku. Proto v našem případě počítáme během jednoho roku s minimálním nárůstem, a to pouze o0,23 procenta.Kupní cena modelového bytu stoupne na 3 570 tisíc korun. Pokud bychom brali stejné procento zástavy 85 procent LTV, rodina bude potřebovat úvěr ve výši3 034 500 korun. Zbylých 535 tisíc pak bude financovat z vlastních zdrojů. Naroste také měsíční splátka, a too 650 korun. Měsíčně tedy bude rodina bance posílat 14 390 korun.

Zeptali jsme se odborníků, jak to bude s úrokovými sazbami. Odpovědi vás asi překvapí

Daniel Kotula | 12.6.2014

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů stále klesají. Rekordů už padlo několik a pravděpodobně se můžeme těšit na další. Zeptali jsme se několika expertů na hypoteční trh, jak vidí další vývoj úrokových sazeb a všichni se shodli, že půjdou ještě níž. Ale také doporučují, že s nákupem nemovitosti byste neměli otálet.

Zdroj: http://www.hypoindex.cz/zeptali-jsme-se-odborniku-jak-to-tedy-bude-s-urokovymi-sazbami-odpovedi-vas-prekvapi/

Bakalův časopis píše o štěnicích v Bakalových bytech. Pijí lidem krev

Daniel Kotula | 7.4.2014

„Zpravidla v lokalitách s nižší hodnotou nemovitostí bývá levnější z dlouhodobého hlediska vlastnictví na rozdíl od prestižních lokalit. Kolik zaplatí úroků na hypotéce si může každý nyní vypočíst jednoduše na internetových kalkulačkách sám, dlouhodobě udržitelná výše fondu oprav je mezi 20-30 Kč na metr čtvereční bytu na měsíc, pak je již jednoduché porovnat se zaplaceným nájmem. Otázka bezstarostnosti je věcí chování pronajímatele, pokud se o své nájemníky stará řádně, tedy problémy v nájemním bydlení řeší rychle a ke spokojenosti, je to určitě pohodlnější situace, než se starat sám o sebe v případě vlastnického bydlení. Avšak reálně, procento pronajímatelů, jež se o své nájemníky skutečně stará, není vysoké,“ dodává Kotula.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bakaluv-casopis-pise-o-stenicich-v-Bakalovych-bytech-Piji-lidem-krev-314437

Nájemci versus pronajímatelé: Na čí straně je nový občanský zákoník?

Daniel Kotula | 1.4.2014

Nový občanský zákoník, který platí od ledna, znamená změny téměř pro každého. Není žádné překvapení, že stranou nezůstaly ani nájemní vztahy. Začněme od konce: Podtrženo a sečteno jsou některé změny ve prospěch nájemců a jiné ve prospěch pronajímatelů. Obecně lze ale vidět paragrafy týkající se nájmu bytu a domu (§ 2235–2301) jako pozitivní změnu pro pronajímatele v palčivých sporech s problémovými nájemníky a jako pozitivní změnu pro nájemce v dílčích právech nájmu. Okruhy zásadních změn a výběr nejběžněji řešených problémů jsem rozdělil na dvě skupiny ve prospěch nájemce a ve prospěch pronajímatele.

Zdroj: http://www.penize.cz/bydleni/283487-najemci-versus-pronajimatele-na-ci-strane-je-novy-obcansky-zakonik

Nebojte se pronajímat byt. Rady, jak předejít děsivým problémům

Daniel Kotula | 4.2.2014

Žádná sebelepší nájemní smlouva nezajistí, aby nájemník platil včas a choval se k nemovitosti správně. Problémoví jedinci smlouvy nedodržují, jejich povinnosti jsou jim cizí a podepíší cokoliv. Na druhou stranu znají velmi dobře svoje práva, tedy i vědí, že podle občanského zákoníku nemohou dostat výpověď z nájmu, dokud nedluží nájemné za tři měsíce, tedy že v případě problémovosti je nemůžeme legální cestou dostat z nemovitosti okamžitě.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/jak-pronajmout-byt-0ae-/dum_osobnosti.aspx?c=A140203_111936_dum_osobnosti_web

Intervence ČNB: nemovitosti nezdraží, úspory v bance a státní dluhopisy ztrácí na hodnotě

Daniel Kotula | 18.11.2013

Naopak podle Daniela Kotuly z RE/MAX Center nebude mít tento krok na realitní trhu žádný dopad: krátkodobá poptávka po nemovitostech se nezvýší natolik, aby se toto chování projevilo v cenáchnemovitostí. „V nejbližší době rozhodně neočekávám zásadní růst poptávky a tlak na růst cen. Realitní trhpůjde vlastní cestou bez ohledu na intervence ze strany České národní banky. Dá se maximálně očekávat postupné zvyšování cen u kvalitních nemovitostí, ale k tomu by docházelo i bez intervencí ČNB,“ vysvětluje Kotula.

Zdroj: http://zpravy.kurzy.cz/359046-intervence-cnb-nemovitosti-nezdrazi-uspory-v-bance-a-statni-dluhopisy-ztraci-na-hodnote/