Následky budou rozdílné podle lokality. V lukrativních lokalitách měst je dopad povodní minimální, popřípadě žádný, naopak v lokalitách, které lukrativní nejsou – zejména menší už několikrát vytopené obce –, se dlouhodobě hodnota nemovitostí sníží. Tuto myšlenku zdůvodňuji faktem, že města jsou schopna si dlouhodobě svoje dobré lokality ochránit protipovodňovými zábranami nebo obyvatelé občasné povodně „přetrpí“, protože je jejich lokalita i přes vyplavení v rámci města stále lukrativní. Na druhou stranu obyvatelé vesnic, jejichž domy jsou vyplaveny každých několik let, nebudou dlouhodobě ochotni se s obtížemi prát, nehledě na to, že pojišťovny tyto lokality již pojišťovat nebudou, popřípadě budou, ovšem za nekřesťansky vysoké pojistné. Dalším dopadem bude zvažování, zda se jedná o záplavovou oblast při nové výstavbě, a je pravděpodobné, že pozemky v záplavové oblasti umístěné na své hodnotě nyní ztratí. Ovšem jako je to se vším – po nějaké době i na letošní záplavy zapomeneme a každým rokem se jejich dopad bude snižovat.
Počet nedobrovolných dražeb nemovitostí v Česku prudce stoupá. Končí v nich byty, domy, chaty i pozemky stále většího počtu lidí, kteří se neúměrně zadlužili nebo se opozdili se splácením úvěrů na bydlení. Nízké vyvolávací ceny jsou často velkým lákadlem ke koupi, na první pohled výhodná investice ale často skrývá celou řadu rizik. „Dražby, a to zejména nedobrovolné, jsou výhodné pouze pokud je dosažená cena výrazně níže, než je její reálná. Jen v tomto případě levnější kupní cena vyváží ostatní negativa,“ říká Daniel Kotula, poradce investování do nemovitostí.
Nákup nemovitosti na stáří se vyplatí, nelze však říci, že se jedná o nejlepší investici, jakou člověk může udělat. Zcela jistě by se našly ještě lepší. Nemovitosti však mají několik výhod:
■ Jejich hodnota drží dlouhodobě krok s inflací, je to tedy aktivum, které uchovává svoji hodnotu.
■ Nemovitosti lze pořídit na hypoteční úvěr, můžeme tedy v mládí pořídit několik nemovitostí, aniž na jejich nákup máme dostatečné prostředky, a za nějakých 20–30 let tyto nemovitosti budou splacené, převážně z peněz, které jsme získali pronájmem
■ Je to investice, kterou můžeme dělat sami a také si ji sami řídit, na rozdíl od fondů či jiných nástrojů kolektivního investování.
Prodáváte byt, dům nebo třeba garáž? Nezapomínejte, že vás nemine daň z převodu nemovitosti. Její výše prvního ledna vzrostla. Od roku 2014 chce ministerstvo financí radikálně změnit pravidla: nově má daň platit kupující. Přinášíme přehled současných pravidel i chystaných novinek.
<iframe src="http://www.youtube.com/embed/d-Xzi3vIXb8?rel=0" width="460" height="259" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen"></iframe>